Powraca nauka zdalna w klasach 5-8 i w szkołach ponadpodstawowych

Jeszcze w dniu wczorajszym (24.01.2022 r.) Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek w wywiadzie dla RMF FM informował, iż w szkołach nauka stacjonarna zostanie utrzymana tak długo jak będzie to możliwe. Zaznaczał jednak, iż sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nagły skok zachorowań może jednak w każdej chwili zmienić decyzję Ministerstwa. Decyzja ta została dziś podjęta i od czwartku w szkołach powraca nauka zdalna.

Nauka zdalna w klasach 5-8 oraz w szkołach ponadpodstawowych

W dniu dzisiejszym po godzinie 18:00 media obiegła informacja o wprowadzeniu nauki zdalnej w klasach 5-8 oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna powraca już od najbliższego czwartku 27 stycznia 2022 roku. Nauczanie zdalne potrwa najpewniej do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego 2022 roku.
Jest to spowodowane znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, w tym również zachorowań w szkołach.

Na tą chwilę Minister przekonuje, iż ma nadzieję, że nauka zdalna nie będzie musiała zostać przedłużona na kolejne dni.

Brak nauki zdalnej w młodszych klasach

Młodsze dzieci pozostaną w szkołach, nie będą przechodzić na nauczanie zdalne. O nauce stacjonarnej będą również decydować samodzielnie szkoły specjalne. W rozporządzeniu, które ma zostać podpisane 26 stycznia 2022 roku, mowa jest tylko o nauce zdalnej dla dzieci od klasy 5 i dla roczników starszych.

Nauka zdalna na Uczelniach Wyższych?

Na ten moment nie ma ogólnopolskich wytycznych dotyczących nauki zdalnej na uczelniach wyższych. Każda ze szkół decyduje o tym we własnym zakresie. Jednakże z uwagi na dużą liczbę zachorować część uczelni zdecydowała się już w całości przejść na nauczanie zdalne. Taka sytuacja występuje między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz na wielu uczelniach w Warszawie. Są również uczelnie w kraju, które do tej pory deklarują odbycie sesji w trybie zdalnym, wyznaczając dodatkowe terminy w semestrze letnim na zaliczenie przedmiotów lub pozostawiają decyzję o trybie zaliczeń przedmiotów kierownikom przedmiotów. Taka sytuacja jest między innymi w Politechnice Łódzkiej.

Drodzy maturzyści, drodzy studenci – będziemy Was na bieżąco informować o zmianach w szkolnictwie w związku ze zmianą sytuacji spowodowanej pandemią. Prosimy, abyście uważali na siebie i bliskich.