Kiedy wyniki matur? Czy zdążysz z rekrutacją na studia 2021?

Tegoroczni maturzyści już uporali się ze wszystkimi egzaminami.. Nadszedł wiec czas oczekiwania na wyniki i udział w rekrutacji na uczelnie wyższe… I tu pojawiają się pytania…. Ile mam czasu na rekrutacje na uczelnie? Kiedy kończy się rekrutacja? Kiedy wyniki matury 2021? Jak sprawdzić wyniki? Co jeśli nie zdam matury? Kiedy termin poprawkowy? Czy mam szanse dostać się na studia, jeśli zdam maturę poprawkową? Śpieszymy z odpowiedziami! Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym wszystko wyjaśniamy!

Kiedy wyniki matur 2021? Jak sprawdzić?

Wyniki matur ze wszystkich egzaminów będą dostępne 5 lipca 2021 r. Wyniki zostaną udostępnione maturzystom online.

Aby poznać swoje wyniki należy przejść do strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) i wybrać zakładkę “Uczeń”, która zostanie udostępniona w dniu publikacji wyników.

Do zalogowania się do swoich wyników niezbędne będą login i hasło. Loginem jest numer PESEL maturzysty, a hasło każdy powinien otrzymać w swojej szkole.

Uwaga: W przypadku zgubienia hasła, należy skontaktować się ze szkołą.

Wyniki matur a rekrutacja na studia

Uczelnie w taki sposób planują terminy rekrutacji, że bez problemu powinieneś zdążyć z dokonaniem wszystkich formalności. Warto zauważyć, że rejestracja kandydatów na uczelnie jest często uruchamiana jeszcze przed publikacją wyników matur. Dlatego nie zwlekaj i zarejestruj się na wybrane uczelnie, a kiedy już poznasz swoje wyniki z egzaminu maturalnego, uzupełnisz je w portalu rekrutacyjnym szkoły wyższej.

Co jeśli nie zdam matury?

Czy uda Ci się zdobyć minimum 30% ze wszystkich egzaminów? Jeśli masz wątpliwości, to pewnie zastanawiasz się, co jeśli nie zdasz matury. Oczywiście czeka Cię matura poprawkowa, jeśli zdecydujesz się do niej podejść.

Jeśli chodzi o rekrutację na studia, to nie wszystko stracone. Uczelnie organizują późniejsze rekrutacje specjalnie dla kandydatów, którzy podchodzili do matury poprawkowej. Często też zdarzają się rekrutacje uzupełniające, o których informacja jest podawana dopiero po wynikach rekrutacji z 1. tury. Dlatego warto śledzić informacje wybranej uczelni na bieżąco.

Jeśli podchodziłeś do matury poprawkowej, z reguły łatwiej będzie Ci dostać się na studia niestacjonarne lub uczelnie prywatne, ze względu na bardziej elastyczne podejście i mniejsze obłożenie, niż na popularne kierunki na publicznych uczelniach.

Matura poprawkowa – wszystko co musisz wiedzieć

Matura poprawkowa w 2021 roku odbędzie się 24 sierpnia, dlatego poprawkowicze mają ponad miesiąc na przygotowanie się do ponownego podejścia do egzaminu.

Do matury poprawkowej możesz podejść jeśli nie zdałeś tylko jednego egzaminu maturalnego. Jeśli nie zdałeś większej ilości egzaminów lub nie podszedłeś do któregoś nich, to nie możesz skorzystać z podejścia do matury w sierpniu.

Przykładowo w zeszłym roku 2020, do matury w sierpniu mogło podejść 17,2% maturzystów, a 8,8% nie miało takiej możliwości, np. ze względu na niezdanie egzaminów z dwóch lub trzech przedmiotów. Zatem 3 na 4 maturzystów mogło przystąpić do rekrutacji w pierwszej turze.

***

Może Cię zainteresować:

Źródła:

red. Małgorzata Słowicka