Powrót do szkół po wakacjach będzie inny – konferencja Ministerstwa Edukacji i Nauki

W piątek 30 lipca Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało konferencję prasową. Podane zostały plany MEiN przed rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022. Ministerstwo przygotowuje się do nowych realiów i do stacjonarnego powrotu uczniów do szkół. W sierpniu do szkół trafią wytyczne w sprawie organizacji roku szkolnego.

Zorganizowana w piątek konferencja dotyczyła zasad organizacji nowego roku szkolnego, powrotu uczniów do szkół oraz zapewnienia odpowiednich środków bezpieczeństwa. Według Ministerstwa Edukacji i Nauki we wrześniu uczniów czeka powrót do nauki stacjonarnej – jedocześnie podkreślenia wyga fakt, iż analizowane są również scenariusze nauki zdalnej lub hybrydowej. Konkretne działania oraz sposób realizacji zajęć związane będą oczywiście z rozwojem pandemii COVID-19 oraz dobowym przyrostem zakażeń. Ministerstwo dąży do tego aby nauka odbywała się bez przeszkód w trybie stacjonarnym.

Jak podaje Radio Zet:

Podczas piątkowej konferencji prasowej wiceministrowie edukacji Marzena Machałek i Tomasz Rzymkowski (Przemysław Czarnek przebywa obecnie na urlopie) zapowiedzieli, że 2 sierpnia do szkół trafią wytyczne, w ramach których dzieci będą uczestniczyć w zajęciach od września. Później, po 20 sierpnia, MEiN ma dostarczyć do placówek termometry bezdotykowe i specjalne pakiety edukacyjne. Będą to filmiki na temat szczepień i bezpieczeństwa w szkołach, scenariusze lekcji i zajęć, poradniki dot. bezpieczeństwa nie tylko zdrowotnego.

– W ramach współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych dokonany będzie zakup środków bezpieczeństwa na co najmniej 100 mln zł – mówiła Machałek. – Praktycznie wszystkie szkoły, placówki i przedszkola, które zgłoszą zapotrzebowanie otrzymają tzw. stacje dezynfekujące z funkcją do mierzenia temperatury oraz środki ochrony osobistej – dodała.

Jak podkreślała, MEiN “nie myśli tylko o bezpieczeństwie zdrowotnym w szkołach, ale także o bezpieczeństwie psychologicznym”. Dlatego resort chce przeprowadzić szkolenia dla nauczycieli w zakresie pomocy psychologicznej. 

O sposobie organizacji roku szkolnego i akademickiego będziemy pisać na bieżąco na łamach nasze portalu. Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o sposobie i podjętych działaniach przez Ministerstwo w związku z organizacją roku szkolnego i akademickiego polub naszą stronę na Facebooku.