Światowy tydzień mózgu na wrocławskich uczelniach

Światowy Tydzień Mózgu, który obchodzony jest na całym świecie, także w stolicy Dolnego Śląska ma godną reprezentację. W dniach 11-15 marca 2024 r. dwa z wrocławskich uniwersytetów połączyły siły, by stworzyć wydarzenie online dla wszystkich osób zafascynowanych fenomenem mózgu. 5 dni warsztatów z ekspertami oraz dostęp do podcastów i inspirujących rozmów. To właśnie oferuje Uniwersytet Dolnośląski DSW oraz Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu już w marcu.


Wydarzenie ma na celu przede wszystkim popularyzowanie wiedzy o mózgu i jego działaniu. A ponieważ mózg to bez wątpienia najciekawszy i wciąż najmniej odkryty narząd, tematów do rozmów i debat nie zabraknie. Czego możemy się spodziewać w czasie Światowego Tygodnia Mózgu?


Chemia miłości, dieta mózgu i nauka języków


O tym, jak rozpoznać miłość oraz co dzieje się w mózgu, ciele i emocjach wraz z rozwojem tego uczucia opowie psycholog Daria Cerazy z Uniwersytetu WSB Merito podczas webinaru pt. “Zakochany mózg – kilka słów o chemii miłości”. Z kolei psychodietetyk dr inż. Joanna Pieczyńska w podcaście “Czym karmić nasz mózg?” zdradzi, jak na organizm wpływają kawa i herbata oraz podpowie po jakie zioła warto sięgać, aby poprawić funkcje poznawcze i pamięć. A o tym jak wykorzystać potencjał intelektualny do nauki języków obcych opowie językoznawca dr Anna Pol w podcaście pt. “Przyjemnie, szybko, skutecznie – czyli wszystko o tym, dlaczego języków obcych warto uczyć się w zgodzie ze swoim mózgiem”. 


– Wielkimi krokami idzie wiosna, czas zakochanych. A zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego to właśnie na wiosnę zakochujemy się częściej, chętniej i goręcej? Przypadek czy wyrachowane działanie naszych hormonów i zwojów mózgowych? Po co nam w ogóle ta miłość? Czy istnieje coś takiego jak miłość od pierwszego wejrzenia? Czy tworzymy pary na zasadzie dwóch połówek tego samego jabłuszka czy na zasadzie przyciągania przeciwieństw? Dlaczego kobiety kochają bad boyów? Co trzeba zrobić, aby był atrakcyjnym/atrakcyjną dla płci przeciwnej. I wreszcie – moje ulubione – czy istnieje coś takiego jak recepta na udany związek? Odpowiem na te pytania podczas webinaru, serdecznie zapraszam!
– zapowiada Daria Cerazy, psycholog z Uniwersytetu WSB Merito, która poprowadzi webinar o zakochanym mózgu.


Webinar pt. “Zakochany mózg – kilka słów o chemii miłości” odbędzie się 15 marca o godz. 12:00, będzie to wydarzenie na żywo. Podcasty do słuchania dostępne będą od 11 marca. Pełen program wydarzenia i formularz zapisów dostępny jest na stronie: www.merito.pl/wroclaw.


Samokontrola, inteligencja i
stres


Uniwersytet Dolnośląski DSW w tym roku stawia na zgłębienie tematyki samokontroli, a dokładniej jej centrum, czyli kory przedczołowej. O fenomenie panowania nad sobą (lub utracie kontroli) opowie dr Beata Andrzejewska, psycholożka i wykładowczyni. Drugim z szeroko dyskutowanych zagadnień stanie się inteligencja, a na warsztat weźmie ją aż trzech ekspertów z zakresu nauk psychologicznych: Maciej Jonek, dr Aleksander Korchut oraz dr Beata Rajba. Nie zabraknie również tematyki dotyczącej stresu oraz sposobów na to, jakie procesy uruchamiają w nas sytuacje stresogenne oraz tego, dlaczego nie zawsze warto jest ze stresem walczyć.

Pełną agendę spotkań z ekspertami Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW oraz link do zapisów można znaleźć tutaj: www.dsw.edu.pl.


Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia jest Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu oraz Uniwersytet Dolnośląski DSW z Wrocławia.